Koučování
Věřím, že každý dokáže víc, než si myslí. Ale nemusí na to být sám!
Koučování je komplexní proces, který Vám umožní podívat se na věci z nového úhlu pohledu. S využitím správných technik Vaše mysl pracuje efektivněji, kreativněji a inovativněji. Díky tomu dochází k novým propojením, objevům a důležitým uvědoměním.
Více o koučování najdete v sekci níže: "Nejčastější otázky a odpovědi."
O čem je a jak probíhá?
Koučování je ideální pro ty, kteří chtějí efektivně pracovat na svém osobním růstu nebo hledají hlubší transformaci svého života či kariéry. Pomůžu vám definovat vaše cíle a najít konkrétní kroky, jak těchto cílů dosáhnout. Koučování vás podpoří ve všech oblastech života, ať už jde o zlepšení vztahů, kariérní růst nebo rozvoj sebedůvěry.
Pomůžu Vám v překonávání omezujících přesvědčení a rozvoji či osvojování nových schopností. Důkladně se zaměříme na překonání případných osobních překážek a vytváření nových, efektivních strategií pro váš život.
Setkání probíhá v klidném prostředí, kde se můžete plně soustředit na sebe, své potřeby a témata. Můžeme se setkávat osobně nebo online, podle toho, co Vám více vyhovuje. Osobní setkání probíhají buď v mé domácí koučovně ve Střelicích u Brna, nebo v kanceláři v centru Brna na Malinovského náměstí.
Jak začínáme?
Při prvním setkání mi popíšete, s čím přicházíte. Společně si nastavíme očekávání a jasný cíl, na kterém budeme pracovat. Mým úkolem je vytvořit bezpečné prostředí a hledat účinné cesty, které Vás k tomuto cíli dovedou. Zároveň budu dbát na to, abychom ošetřili dopady změn, které ve Vašem životě po naší práci mohou nastat.
Překážky jsou jen výzvy
Pokud narazíme na překážky, společně je budeme hledat způsoby, jak je překonat. Když budete mít pocit, že nemáte dostatek možností, sil, odvahy nebo nebo jiných zdrojů, budeme je hledat. Většinou na místech, o kterých ještě nevíte, že existují :-). Celou dobu Vás budu podporovat a motivovat, abyste každou výzvu, která se dostaví, vnímali jako příležitost k růstu nebo k nastartování pozitivních změn ve svém životě.
Techniky, které používám
Každá technika je pečlivě vybraná a přizpůsobená Vašim potřebám a cílům, abyste se cítili podporováni a mohli dosáhnout toho nejlepšího výsledku.
Stavím na principech transakčního (hledání řešení), transformačního koučování (mění člověka samotného), NLP a využívám také metodu snímání raných vzpomínek. Nejčastěji mnou používané techniky jsou: neuro úrovně R: Diltse, práce s vizí, reorientace a kotvení emocí, systemické modely, kreativní brainstorming, transakční analýza, práce s vnitřními částmi (hlasy), encouragement.
Uvažujete o koučování nebo máte další dotazy?
V mém portfoliu najdete
Individuální koučování
nebo provázení
Koučování je partnerský vztah, kde společně hledáme cesty k dosažení Vašich cílů a potřeb. Je ideální pro ty, kteří chtějí efektivně pracovat na svém osobním růstu nebo hledají hlubší transformaci svého života či kariéry.
Výklady talentových profilů a mapování silných stránek
Výklad Vám poskytne hluboký vhled do Vašich klíčových talentů a ukáže Vám, jak je efektivně využít pro osobní a profesionální růst. Pro mapování talentů využívám nástroj TALENT KOMPAS.
Práce s ranou vzpomínkou,
diagnostika vzorců osobnosti
Práce s ranou vzpomínkou Vám umožní nahlédnout do Vaší minulosti, odhalit hluboké vnitřní vzorce a přeměnit je na nové, pozitivní způsoby myšlení a chování pro zlepšení Vašeho současného života.
Poskytuji také programy na rozvoj leadershipu a manažerských dovedností.
Nejčastější otázky
O čem je přesně koučovací sezení?
Řízený proces, ve kterém klient určí cíl, ke kterému chce v rámci koučování dojít. Klient i kouč pak na dosažení tohoto cíle spolupracují. Klient přináší obsah. Kouč vytváří proces a hledá cesty, které klienta vedou k dosažení cíle. Dojít k cíli je však zodpovědnost klienta.
Co je cílem koučovacího sezení?
- Vybrat téma, které bude předmětem koučování a definovat konkrétní cíl setkání.
- Hledat cesty k dosažení nastaveného cíle a prohlubovat motivaci klienta.
- Stanovit konkrétní kroky a akce k dosažení nastaveného cíle.
- Ošetřit dopady (rizika) vyplývající z nastavených akcí.
- Vyhodnotit nastavený cíl.
- Dohodnout se na tom, na čem a jakým způsobem bude klient pracovat mezi jednotlivými koučovacími sezeními, pokud se bude jednat o více koučovacích schůzek.
Jak často a po jaké době je užitečné se potkat?
Většinou je třeba se potkat opakovaně (3x-6x), ale není vyloučené, že vám bude postačovat pouze jedno setkání. Mezi jednotlivými setkáními by mělo uplynout minimálně 3 týdny času, optimálně 6 týdnů.
Je koučovací sezení důvěrné?
Ano. Jsem vázána mlčenlivostí. Ve své práci se řídím etickým kodexem ICF (International Coach Federation). K nahlédnutí zde →
Co je zodpovědností kouče
- Vytvořit bezpečné a důvěrné prostředí. Zachovat mlčenlivost.
- Vymezit časový prostor (zvědomovat časový rámec, hlídat efektivitu).
- Řídit proces koučování a hledat sofistikované cesty pro naplnění cíle.
- Plně a komplexně se soustředit na klienta. Empaticky naslouchat. Neradit. Nehodnotit.
- Pokládat otázky, které směřují k cíli, podporují a nutí dívat se na věci z nových úhlů pohledu.
- Žádat klienta o souhlas, než začne koučovat nové citlivé oblasti.
- Povzbuzovat klienta v nově nabytých způsobech chování.
- Ošetřit otázkami dopad plánovaných kroků a rozhodnutí na klienta a všechny části systému, kde žije.
Co je zodpovědností klienta?
- Mít zájem na sobě pracovat. Přijít s tím, že chce, aby něco fungovalo jinak (lépe).
- Přinést téma, ze kterého pak vyplyne obsah.
- Být ochotný ke změnám a posunu.
- V průběhu koučování se soustředit plně na to, na čem pracuje.
- Činit kroky, které ho povedou ke splnění stanovených kroků.
- Převzít zodpovědnost za naplnění cíle, sliby, které dává a za výsledky svých činů a akcí.
Můžu si z koučování pořídit nahrávku?
V případě online koučování ano. V případě osobního koučování to nedoporučuji.
Lze koučování ukončit i dříve než bylo dohodnuto?
Klient má právo ukončit koučovací vztah kdykoliv během procesu. ¨
Pokud kouč dojde k přesvědčení, že klientovi by lépe prospěl jiný kouč či jiný způsob podpory (např. psychoterapeut), podporuje klienta, aby udělal změnu, a případně mu navrhne vhodné kontakty.
Kouč má také právo ukončit spolupráci, pokud klient plánuje negativní činy pro něj nebo okolí nebo pokud je kouč v konfliktu s tématem koučování či s nastaveným cílem.